Головна » Записи » Новини » Сектор у справах сім’ї, молоді і спорту » Торгівля людьми — тяжкий злочин

Торгівля людьми — тяжкий злочин

18 жовтня – День, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми.

Цей день започаткований Європарламентом у 2007 році. Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки і діти, як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. Нині у світі понад 21 мільйон людей є жертвами примусової праці. Чоловіки, жінки і діти потрапляють до рук торговців людьми, як у власних країнах, так і за кордоном.

За оцінками Міжнародної організації з міграції, близько 160 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року. Правозахисники, посилаючись на оцінки МВС України, стверджують, що щороку у тенета работоргівців потрапляє близько 7 тисяч українців. Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. Лише за останні 16 років Міжнародною організацією з міграції було надано комплексну реінтеграційну допомогу, у тому числі юридичну, медичну, психологічну, фінансову, освітню та інші види допомоги 12 186 українцям, котрі стали жертвам торгівлі людьми. В Кам’янському районі за останні роки не зареєстровано фактів торгівлі людьми.

Якщо на початку 2000 років переважала торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації, то зараз лідирує трудова експлуатація. Так само змінилося і співвідношення жертв торгівлі людьми за статтю – якщо раніше майже 85% потерпілих були жінки, то зараз – половину, а то й більшість складають чоловіки. Не варто вважати, що жертвами сучасних работорговців стають люди з низьким освітнім рівнем – як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто, зокрема, серед постраждалих чимало людей з технічною та, навіть, вищою освітою.

З метою протидії торгівлі людьми та захисту прав постраждалих осіб від торгівлі людьми у вересні 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон „Про протидію торгівлі людьми”, у 2012 році прийняті постанови Кабінету Міністрів України № 417 „Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми” та № 783 „Про затвердження  Порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми”.

В районі відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 25.06.2013 № 160 „Про утворення ради райдержадміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ях та протидії торгівлі людьми” утворена та діє координаційна рада райдержадміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ях та протидії торгівлі людьми, розпорядженням райдержадміністрації від 12.02.2014 № 34 сектор у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації визначено відповідальним структурним підрозділом райдержадміністрації за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Положеннями, затвердженого Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, передбачено, що особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої державної адміністрації за місцем перебування заяву про встановлення відповідного статусу.  За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання: 1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа; 2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги; 3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах  допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв’язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі; 4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку,  встановленому Цивільним кодексом України; 5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

Шановні жителі району, торгівля людьми – це не міф, це реальність! Імовірно ви чи поряд з вами є люди, які постраждали від злочину, пов’язаного з торгівлею людьми, не змовчуйте, не давайте можливості поширюватися цій проблемі, звертайтеся до відповідних установ і ви отримаєте кваліфіковану допомогу!

Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні та багатьох інших країнах. Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.